FENA Novost: Majkić: Trinaest rješenja o neizvršenju odluka Ustavnog suda BiH

Desk FENA






[EMAIL TITLE]


2016-11-09 13:09:10

Majkić: Trinaest rješenja o neizvršenju odluka Ustavnog suda BiH

SARAJEVO, 9. novembra (FENA) – Poslanica Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Dušanka Majkić zatražila je odgovor o izvršavanju odluka Ustavnog suda BiH, iznoseći podatak da su od 2005. godine do sada donesena 94 rješenja o neizvršenju odluka, od kojih nije izvršeno 13 rješenja.

Ministar pravde BiH Josip Grubiša precizirao je da se pet odluka odnosi na ocjenu ustavnosti, a po jednu od njih trebala je provesti Parlamentarna skupština BiH, Parlament Federacije BiH i Narodna skupština Republika Srpske, dok je riječ  o oblasti poštivanja ljudskih prava i sloboda i obavezi usklađivanja zakona s Ustavom BiH.

Kada je riječ o apelacionom postupku riječ je o povredi Ustava BiH koja se tiče pravnih pitanja – pravičnog saslušanja, pravne sigurnosti i prava na imovinu te je ministar istakao da sva ova rješenja nisu provele nadležne institucije, dodajući da se osam rješenja odnosi na sferu apelacionog postupka.

Predsjedavajuća Kluba poslanika Srpske demokratske stranke (SDS) Aleksandra Pandurević pitala je o istrazi Tužilaštva BiH u vezi s javnim nabavkama pasoša u BiH i zloupotrebama u tom postupku, a ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović najavio je da će opširan odgovor Agencije za identifikacijske dokumente dostaviti u pisanoj formi.

Pandurević je najavila da će na odgovornost biti pozvani nadležni, ukoliko se dokaže da je bilo nezakonitih aktivnosti.

Poslanica Demokratske fronte (DF) Hanka Vajzović problematizirala je danas pitanje obilježavanja bh. graničnih prijelaza za koje kaže da su u lošem stanju posebno naglašavajući da je rok od šest godina za realizaciju tog projekta izuzetno dug bez obzira na sve probleme.

Ministar komunikacija i prometa Ismir Jusko također je podsjetio da je rok za realizaciju ovakvog projakta do kraja 2018.,  ali je najavio da bi tender trebao biti raspisan uskoro te da se neće čekati krajnji rok za realizaciju obilježavanja graničnih prijelaza.

Poslanik Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH Predrag Kožul zatražio je odgovor od Tužilaštva BiH o istragama i podignutim optužnicama kada su pitanju zločini počinjeni u brojnim logorima u BiH iz proteklog rata.

Ovo pitanje temeljio je na podacima hrvatske Udruge logoraša koji govore o tome da je u tim logorima bilo na hiljade branitelja i civila, dodajući da je registrirano više od 400 lokacija logora u kojima je bilo od 2.000 do 3.000 osoba različitih nacionalnosti.

Tužilaštvo BiH zatražilo je više vremena za pripremu ovog odgovora, a Kožul je kazao da je njegovo pitanje u vezi s nedavnim hapšenjima u Orašju, ali da nije vezano samo i isključivo za ta hapšenja.

O pitanju korištenja IPA fondova pitanje je postavio poslanik Saveza za bolju budućnost (SBB) Fehim Škaljić tvrdeći da poslanici o tome ne znaju ništa niti koji su to projekti niti koji su efekti, dodajući da je BiH zemlja regije koja najmanje uzima iz tih fondova.

Predsjedavajući Zvizdić kazao je da je za IPA sredstva za period od 2007. do 2013. godine ugovoreno  449 miliona eura, odnosno 88 posto od predviđenog iznosa, a 65 projektnih ugovora koje realiziraju kompanije koje su odabrane na tenderima.

Za period 2014. do 2017. godina postoje četiri sektora za moguću podrške IPA-e 2 i to je oblast demokratije i unutrašnjih poslova, vladavina prava i ljudska prava, konkurentnost i inovacije te obrazovanje, zapošljavanje i socijalna politika.

– IPA nije produžena do 2020. godine jer je izostala podrška za sektore kao što su transport, okoliš, energija i poljoprivreda zbog nepostojanja strateških dokumenata na državnom nivou. U međuvremenu usvojena je strategija za transport, a počinje rad na izradi energetske strategije. Tako bi se stvorile pretpostavke za proširenja IPA-e za period 2018. do 2020. godina i na ove sektore – pojasnio je Zvizdić.

Iznos za IPA 2 za period 2014. do 2017. godina iznosi 165,8 miliona eura, a listu prioriteta kada su u pitanju IPA fondovi priprema Evropska komisija koja vrši i nadzor jer BiH nije preuzela upravljanje sredstvima EU.

U okviru brojnih pitanja koja su danas postavljena na sjednici Doma poslanik SNSD-a Lazar Prodanović pitao je i zašto su velike gužve na graničnom prijelazu između BiH i Srbije, na prijelazu Zvornik i Loznica, ali je ostao bez odgovora jer nije bilo predstavnika Ministarstva sigurnosti BiH, koji su nadležni za ovaj problem.

(FENA) D.V.