FENA Novost: Ombudsmeni BiH – Zajednica mora prihvatiti svaku osobu u njenoj različitosti

Desk FENA






[EMAIL TITLE]


2016-11-08 13:04:44

Ombudsmeni BiH – Zajednica mora prihvatiti svaku osobu u njenoj različitosti

BANJA LUKA, 8.novembra (FENA) – Ombudsmeni za ljudska prava Bosne i Hercegovine nisu zaprimili veliki broj žalbi na položaj LGBT osoba u BiH, ali su preporučili nadležnim organima da se ukloni diskiminacija i stigmatizacija ove kategorije stanovništva.

-Tek nedavno su usvojene izmjene Zakona o zabrani diskiminacije, kojima su seksualna orijentacija i rodni identitet napokon terminološki ispravno imemovani kao osnov kojim se zabranjuje diskiminacija – podsjetila je ombudsmenka za ljudska prava Bosne i Hercegovine Nives Jukić.

Na prezentaciji Specijalnog izvještaja o pravima LGBT osoba u Bosni i Hercegovini, danas u Banjoj Luci, ombudsmenka za ljudska prava Bosne i Hercegovine Jasminka Džumhur je rekla da niko u BiH ne zagovara da se naruši pravo na porodični život i pitanje braka, već se govori o potrebi da se posebnim zakonom uredi partnerska zajednica, što predstoji kao zadatak vlastima u BiH.

Cilj ovog izvještaja je utvrđivanje trenutnog stanja i stvarnog pristupa ljudskim pravima od pripadnika LGBT zajednice, ukazivanje nadležnim tijelima koje mjere je potrebno preduzeti radi unapređenja položaja ove populacije i podizanje svijesti građana Bosne i Hercegovine i informiranje javnosti o trenutnom stepenu ostvarivanja prava LGBT osoba.

Istraživanje je obuhvatilo više od 200 institucija, prvenstveno onih za provođenje zakona, policije, pravosuđa, te ustanova za izvršenje krivičnih sankcija da bi se sagledala njihova svijest o obavezi zaštite prava LGBT populacije i kako djeluju kada imaju određene zahtjeve, posebno sigurnosne.

Džumhur je istakla da je uočeno da postoji nedovoljno efikasno djelovanje nadležnih u slučajevima napada na LGBT zajednicu prilikom njihovih pokušaja da upražnjavaju svoje pravo slobode izdržavanja i prava na javno okupljanje.

-Javno okupljanje ne podrazumijeva samo okupljanje LGBT zajednice, već i njihovih prijatelja, a oni koji su vršili napade nisu dovoljno sankcionisani, čime se u javnost šalje negativna poruka da se nasilje, samo zbog pripadanja nekoj grupaciji, tolerira – kazala je.

O tome se izjasnio i Ustavni sud BiH, a preporuka ombudsmena je da snage za provođenje zakona moraju raditi više na edukaciji i senzibilizaciji policije kako bi svaki građanin bez obzira kojoj populaciji pripadao imao pravo da slobodno izražava svoj identitet, da se okuplja i ne može biti napadnut od drugih.

Izvještaj obuhvata i medije, kako oni izvještavaju o LGBT zajednici, zatim rad zdravstvenih ustanova, promjene u matičnim knjigama i drugo, ali je dodala da nisu imali žalbi na diskiminacije na poslu zbog seksualne orijentacije.

-Zajednica mora naučiti da prihvati i tolelira svaku osobu u njenoj različitosti, bez obzira na to da li je vezana za spol, rod, invaliditet i itd. – rekla je Džumhur.

Tokom istraživanja ombudsmeni su pošli od pretpostavke da šira javnost i nadležne institucije nisu dovoljno upoznati o stepenu ostvarivanja prava LGBT osoba, obavezama koje je Bosna i Hercegovina preuzela shodno članstvima u međunarodnim organizacijama, te o neophodnosti izmjene i usklađivanja postojećih pravnih rješenja u postupku pridruživanja Evropskoj uniji.

Prilikom izrade ovog izvještaja ombudsmeni su se kretali u okvirima opće zabrane diskriminacije sadržane u međunarodnim konvencijama, preporukama tijela Ujedinjenih nacija i Vijeća Evrope, Ustava Bosne i Hercegovine i zakona koji tretiraju različite oblasti relevantne za ostvarivanje prava LGBT osoba.

Izradu Specijalnog izvještaja o stanju ljudskih prava LGBT osoba inicirao je Sarajevski otvoreni centar.

Također, zajednička Komisija za ljudska prava Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojila je Zaključak kojim je pozvala instituciju Ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine da pristupi izradi Specijalnog izvještaja o pravima LGBT osoba u Bosni i Hercegovini.

(FENA) E.F.