2016-11-07 16:31:01
Omersoftić razgovarala s ambasadorom Slovenije
SARAJEVO, 7. novembra (FENA) – Predsjednica Upravnog odbora Udruženja za zaštitu deviznih štediša u Bosni i Hercegovini Amila Omersoftić razgovarala je s amabasadorom Slovenije u BiH Iztokom Grmekom u Ambasadi te zemlje u Sarajevu, saopćeno je iz ovog udruženja.
Ambasador je uložio protest na dosadašnje tvrdnje Amile Omersoftić da Slovenija nije obezbijedila sredstva za isplatu svih štediša iz Bosne i Hervegovine, on smatra da je uvrijedila i Republiku Sloveniju i premijera Miru Cerara i ministra vanjskih poslova Karla Erjaveca, koji tvrde da je Slovenija obezbijedila više od 300 miliona eura za štediše Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
– Omersoftić je izrazila spremnost da se izvini i unaprijed se izvinjava za svoje tvrdnje koje bazira na zvaničnim podacima iz objavljenih budžeta Republike Slovenije za 2016., 2017. i 2018. godinu, prema kojima je u 2017. predviđeno 68,65 miliona eura i 0,00 eura u 2018. godini, dok su potraživanja bh. štediša, prema podacima iz presude Evropskog suda, 180 milona eura. Ambasador se obavezao dostaviti dokaze – kaže se u saopćenju Udruženja štediša.
Ambasador je također prenio informaciju Sklada za nasledstvo da je do 31.10.2016. godine obrađeno 300 zahtjeva iz BiH i da će isplate biti izvršene 60 dana od datuma prijema informativnog obračuna pod uslovom da ne bude uložena žalba na proračun. Samo pet posto od obrađenih zahtjeva nije imalo potpunu dokumentaciju i podnosioci su pozvani da je dopune.
– Na primjedbu Udruženja da svi podnosioci zahtjeva s liste zahtjeva kod Sklada nisu dobili informativni obračun, dobili smo uvjerenje da se obrade vrše po redosljedu sa liste zahtjeva – navedeno je također u saopćenju.
Ambasador je prenio poruku direktorice Sklada Metke Prevc da će se za štediše čija je štednja bila pretvorena u privatizacijsko pravo u Federaciji BiH primjenjivati slovenski zakon koji takvim štedišama ne priznaje pravo na povrat štednje.
Imajući u vidu da je presuda Evropskog suda utvrdila da Slovenija može umanjiti potraživanja štediše samo za iznos utrošenog prvatizacijskog certifikata, koji potiče s deviznih računa Ljubljanske banke, Udruženje smatra da Slovenija ne ispunjava presudu.
Traži se stav Vijeća Evrope odnosno Evropskog suda za ljudska prava budući da Evropski sud u presudi ‘Ališić’ nije presudio da je Bosna i Hercegovina dužna vratiti štednju ovim štedišama.
(FENA) D.V.