2016-11-03 16:10:16
Naći sistemsko rješenje za procesuiraje ratnih zločinina u odsustvu
BANJA LUKA, 3. novembra (FENA) – Bosna i Hercegovina trebali bi pronaći sveobuhvatno rješenje za probleme koji se javljaju u radu tužilaštava i sudova na predmetima kojima se procesuiraju ratni zločini u odsustvu, zaključeno je na današnjem skupu u Banjoj Luci o ovoj temi.
Tematski skup podržala je Misija OSCE-a u BiH, a prisustvovali su mu članovi Nadzornog tijela za provedbu Državne strategije za rad na predmetima ratnih zločina, predstavnici Sekretarijata Visokog sudskog i tužilačkog vijeća, ministarstava pravde, te sudije i tužioci koji rade na predmetima ratnih zločina.
Osnovna tema razgovora bilo je procesuiranje predmeta ratnih zločina u odsustvu, drugim riječima, suđenja održanih u odsustvu jednog ili više optuženika za ratne zločine počinjene nad civilnim stanovništvom.
Izvjestan broj suđenja održan je u odsustvu tokom sukoba koji je trajao od 1992. do 1995. godine, ili neposredno nakon njegovog okončanja. Suđenja u odsustvu nije više moguće održavati u BiH nakon što su 2003. godine stupili na snagu Zakoni o krivičnom postupku.
Ipak, izvjestan broj predmeta u kojima su donesene presude u odsustvu, ali nisu izvršene, nedavno je aktueliziran nakon što su ti predmeti „mirovali“ u arhivama suda dugi niz godina. Tačan broj sličnih predmeta koji bi također mogli postati aktuelni nije poznat.
– Uviđamo da su ovdje u pitanju dva međusobno suprotstavljena interesa, i to očuvanje pravne sigurnosti i zaštita ljudskih prava svih građana s jedne strane i djelotvorna borba protiv nekažnjivosti, s druge strane – kazao je šef Sekcije za vladavinu prava Misije OSCE-a u BiH Francesco de Sanctis.
Predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća i Nadzornog tijela Milan Tegeltija smatra da je nedavno aktueliziranje ovih predmeta dovelo je do stanja pravne nesigurnosti zbog čega ovi slučajevi predstavljaju novi izazov za pravosuđe za koje sadašnji zakonodavni okvir možda ne pruža odgovarajuće rješenje.
Ističe da to zauzvrat može uticati na povjerenje građana i javnosti u rad pravosudnih institucija te je cilj sastanka poticanje diskusije zasnovane na informacijama između praktičara i drugih pravnih eksperata u cilju iznalaženja sistemskog rješenja ovog problema.
(FENA) M.B.