FENA Novost: Bojić na konferenciji u Prištini govorio o parlamentarnom nadzoru u BiH

Desk FENA






[EMAIL TITLE]


2016-11-01 15:24:15

Bojić na konferenciji u Prištini govorio o parlamentarnom nadzoru u BiH

SARAJEVO, 1. novembra (FENA) – Predsjedavajući Zajedničke komisije za ljudska prava Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) Borislav Bojić učestvovao je u radu Regionalne konferencije o jačanju efikasnosti nezavisnih parlamentarnih tijela i o parlamentarnom nadzoru, koja je danas završena u Prištini.

Tokom završnog dana konferencije, koja je organizovana u saradnji s Misijom OSCE-a na Kosovu, razgovarano je o jačanju uloge parlamenata u unapređenju rada nezavisnih institucija.

Obraćajući se učesnicima u svojstvu predsjedavajućeg Privremene zajedničke komisije oba doma PSBiH za pripremu i upućivanje u parlamentarnu proceduru Prijedloga zakona o parlamentarnom nadzoru Bojić je naglasio da će tekst tog prijedloga zakona, osim precizno definisanog pitanja demokratske kontrole institucija izvršne vlasti u BiH, inkorporisati i odredbe koje se odnose na saradnju državnog Parlamenta, kao vrhovnog zakonodavnog tijela, s nezavisnim institucijama kakve su Kancelarija za reviziju institucija BiH, Institucija ombudsmena za ljudska prava BiH i Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije.

Bojić je kazao da je nadzorna funkcija parlamenata važna za upravljanje radom nezavisnih institucija. Praćenjem rada ovih institucija, istakao je, zakonodavac može identifikovati ponašanja koja nisu u skladu s njihovim mandatima, te natjerati te institucije da preusmjere svoje djelovanje.

– Ovu činjenicu je Zajednička komisija za ljudska prava Parlamentarne skupštine BiH prepoznala, te je u ovom sazivu preduzela korake ka parlamentarnom nadzoru u oblasti ljudskih prava – naveo je Bojić.

Kazao je da je s ciljem unapređenja uloge Parlamentarne skupštine BiH u provođenju parlamentarnog nadzora formirana interresorna radna grupa, u skladu sa zaključkom oba doma Parlamentarne skupštine.

– Trenutno se nalazimo u procesu izrade teksta Prijedloga zakona o parlamentarnom nadzoru – dodao je Bojić.

Zakonom će, rekao je, biti regulisana nadležnost, prava i obaveze tijela koja provode parlamentarni nadzor, postupak provođenja parlamentarnog nadzora, saradnja u oblasti parlamentarnog nadzora te način izvještavanja Parlamentarne skupštine BiH.

Pojasnio je da se parlamentarni nadzor provodi radi poboljšanja upravljanja datim ovlaštenjima, javnim finansijama, te preventivne zaštite od kriminala i korupcije, zloupotrebe položaja i ovlaštenja, prikupljanja informacija i činjenica o događajima koji se odnose na rad insitucija i organa uprave BiH.

Završnog dana Regionalne konferencije razgovarano je i o potrebi uspostavljanja osmišljene i efikasne saradnje zakonodavaca, nezavisnih institucija i organizacija civilnog društva u regiji zapadnog Balkana.

Naglašeno je da takva saradnja donosi mnogo koristi, uključujući i razmjenu i prenos znanja, tehnologije i resursa za efikasniji rad nezavisnih tijela, kao i za bolji parlamentarni nadzor nad institucijama vlasti, saopćeno je iz PSBiH.

(FENA) H.D.