FENA Novost: BIHTEL – Razvijena telekomunikaciona infrastruktura temelj za ekonomski razvoj

Desk FENA






[EMAIL TITLE]


2016-10-24 11:14:15

BIHTEL – Razvijena telekomunikaciona infrastruktura temelj za ekonomski razvoj

SARAJEVO, 24. oktobra (FENA) – Razvijena telekomunikaciona infrastruktura neophodan je temelj za stabilan ekonomski razvoj – istaknuto je danas u Sarajevu na otvaranju XI Međunarodnog simpozija o telekomunikacijama – BIHTEL 2016.

Simpozij je okupio naučnike iz akademske zajednice i stručnjake koji djeluju u području telekomunikacija kako bi razgovarali o razvoju i budućnosti telekomunikacijskih tehnologija.

–  U fokusu simpozija BIHTEL ove godine je nastojanje da se ono što predstavlja aktelni tehnološki napredak  implementira u našoj sredini, što prije. U tom smislu pozvali smo eminentne profesore kao pozivne predavače iz Belgije, Južne Koreje i Srbije koji će se osvrnuti na nove izazove u ovom sektoru, posebno kada je riječ o petoj generaciji mobilnih komunikacija i njihova iskustva će sigurno biti dragocjena i za našu sredinu – izjavio je Narcis Behlilović, član Organizacionog odbora simpozija.

Ocjenio je da Bosna i Hercegovina u principu dosta dobro prati svjetske trendove u domenu telekomukacija, ali da postoje ograničenja materijalne prirode.   

–  Nakon rata instalirana je nova infrastruktura, međutim, postoje ograničenja  u materijalnom statusu ovog društva, odnosno kupovnoj moći stanovništva. Nije problem da BH Telecom i drugi operatori implementiraju najsavremenija rješenja. Već u okruženju, u Hrvatskoj postoje mobilne komunikacije četvrte generacije i to nije problem napraviti i ovdje,  ali je problem ko će to konzumirati jer sve košta. Naš GDP i ono čime ova sredina raspolaže praktično ne dozvoljavaju bržu implementaciju – smatra Behlilović.

Po njegovim riječima, pri kreiranju ambijenta za razvoj telekomunikacija neophodno je uvažavati mišljenje i stavove struke. Na simpoziju BIHTEL koji organizuje Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Sarajevu, bit će predstavljena 32 stručna rada koji su izabrani po propisanim kreterijima između prijavljenih 60 radova, oko 200 autora i koautora iz deset država.

(FENA) D.V.