2016-10-21 15:45:32
BH forum o upravljanju internetom
SARAJEVO, 21. oktobra (FENA) – Regulatorna agencija za komunikacije (RAK) BiH već drugu godinu je suorganizator i partner nevladinoj organizaciji One World Platform u organizaciji BH foruma o upravljanju internetom koji se danas održava u Sarajevu pod naslovom „Bh. internet: Otvoren i bezbjedan?“
Forum se odvija pod pokroviteljstvom Ministarstva vanjskih poslova BiH i uz podršku Misije OSCE-a u BiH.
Kako je za Fenu kazala portparolka Regulatorne agencije za komunikacije Amela Odobašić, ove godine u okviru panela raspravlja se o tri teme koje su direktno ili indirektno vezane za Regulatornu agenciju za komunikacije.
Prva tema o kojoj se govorilo odnosila se na pristupačnost informaciono-komunikacionih tehnologija i tv sadržaja osobama s invaliditetom. Na panelu su učestvovale osobe iz saveza i udruženja širom BiH osoba s invaliditetom koje su govorile o problemima i izazovima s kojima se suočavaju u tom smislu.
– Zaključeno je da su neophodna sistemska rješenja, a Regulatorna agencija za komunikacije će u saradnji s nadležnim ministarstvima raditi na njihovom iznalaženju – kazala je Odobašić.
Što se tiče panela koji je bio posvećen sprečavanju, odnosno prevenciji nasilnog ekstremizma na internetu, kako je dodala, ta tema nije u direktnoj nadležnosti Agencije. Naglašeno je da je dobro da postoji opredijeljenost BiH da se suoči s ovim važnim pitanjima koja su karakteristična, ne samo za BiH već i za Evropu i cijeli svijet.
Strategija za prevenciju i borbu protiv terorizma u BiH, za period od 2015. do 2020. godine važan je strateški dokument za BiH. Agencija jeste obuhvaćena Strategijom, ali zadaci koji su joj dati prevailaze nadležnosti definirane Zakonom o komunikacijama. I tu je, kako je dodala Odobašić, neophodno iznaći sistemska rješenja koja će jasnije definirati zadatke kada je riječ o ovoj agenciji.
Treći panel bio je posvećen ljudskim pravima i internet ekonomiji i Agencija je u tom smislu zadužena da doprinese razvoju tržišta koje obuhvata i internet.
– U tom kontekstu potrebno je utvrditi strateške dokumente kakva je politika sektora telekomunikacija i strategija o širokopojasnom pristupu koju će Ministarstvo komunikacija i prometa BiH, uvjereni smo, u skorije vrijeme, dostaviti Vijeću ministara BiH na usvajanje i onda će regulatori imati jasne zadatke i smjernice djelovanja kako bi se tržište što bolje razvijalo i ubrzao ekonomski razvoj, a posebno u interesu krajnjih korisnika – dodala je Odobašić.
(FENA) M.B.