2016-10-17 18:18:52
OESS iznio svoju ocjenu o parlamentarnim izborima u Crnoj Gori
PODGORICA, 17. listopada (FENA) – Parlamentarni izbori u Crnoj Gori održani su u natjecateljskom okruženju, uz poštivanje osnovnih sloboda, no kampanju su karakterizirali nedostatak jasnih alternativnih rješenja u pogledu unutarnjih politika te napadi na osobnoj razini, ocijenili su u svom izvješću Međunarodne promatračke misije OESS/ODIHR.
Iako pluralističko, medijsko okruženje je karakteriziralo nedostatak uređivačke neovisnosti, dodali su.
Izborna administracija je ispunila zakonske rokove, ali usprkos povećanim operativnim i ljudskim kapacitetima, profesionalni kapaciteti su ostali neadekvatni. Izborni dan je protekao u miru i uredno, uz nekoliko slučajeva nepravilnosti u procedurama, navodi se u izjavi.
– Iako je ambijent kampanje karakterizirala polarizovana debata oko vanjske politike, ovi izbori su održani u natjecateljskom okruženju s poštovanjem osnovnih sloboda – kazala je Margareta Cederfelt, specijalna koordinatorica, vođa kratkoročne Promatračke misije OESS-a, prenosi RTCG.
Članstvo u NATO-u je bilo centralno pitanje, a sudionici na izborima su slali opće poruke neophodnosti provođenja ekonomskih, socijalnih i političkih reformi, otvaranja radnih mjesta i smanjenja iseljavanja mladih ljudi, te suzbijanja korupcije na visokoj razini, ocijenili su promatrači. Kampanje političkih stranaka su se velikoj mjeri oslanjale na ličnosti, dok je često bilo vrlo malo detalja o političkim rješenjima.
Raznovrsno medijsko okruženje ostaje podijeljeno po političkim linijama i vidan je nedostatak uredničke neovisnosti i istraživačkog izvještavanja. Na medijsku scenu utiče i nedostatak djelotvornog regulatornog ili samoregulatornog tijela. Pored toga, odluka Agencije za elektronske komunikacije da obustavi rad internet servisa Viber i WhatsApp izazvala je dodatnu zabrinutost, piše u izvještaju.
Članovima nacionalnih manjina pružena je jednaka mogućnost sudjelovanja u izbornom procesu, kako kao kandidata, tako i kao birača, navodi se u priopćenju.
Usprkos tome što je novi zakon o financiranju kampanje unaprijedio odgovornost javnih institucija, nije osigurao adekvatno izvještavanje o troškovima. Kandidati nisu u obvezi da prijave troškove kampanje prije dana izbora, što ograničava transparentnost procesa, navodi se u izvješću.
(FENA) I.B.