2016-10-13 14:51:24
Vijeće muftijstva mostarskog zatražilo održavanje lokalnih izbora u Stocu
STOLAC, 13. listopada (FENA) – Na izvanrednoj sjednici Vijeće Muftijstva mostarskog u Stocu, kojom je predsjedavao mostarski muftija mr. Salem ef. Dedović, zatražilo je što žurnije održavanje lokalnih izbora u Stocu.
sjednici su nazočili svi glavni imami medžlisa Muftijstva mostarskog i direktor Karađoz-begove medrese.
U priopćenju za javnost Vijeće Muftijstva izrazilo je žaljenje “što se i prije sudskih procesa za prekid izbora optužuju i što se presude donose isključivo Bošnjacima Stoca, pa čak i Stolačkom imamu, ustrajnom građanskom aktivisti Amer-ef. Beći”.
“Smatramo da se trebaju ispitati i istražiti sve okolnosti kontinuiteta jedne politike koja provodi segregaciju u bosanskohercegovačkom gradu Stocu, a cijenimo da to nedvojbeno ima uzročno-posljedičnu vezu s onim što se dogodilo na dan izbora”, stoji u priopćenju.
Vijeće Muftijstva mostarskog traži provođenje fer i korektnih demokratskih izbora u što skorijem vremenu u okviru kojih će se svim građanima, u slobodi, omogućiti da po savjesti izaberu svoje predstavnike u lokalnoj vlasti.
U priopćenju se dalje navodi kako je Islamska zajednica opredijeljena procesima međureligijskog dijaloga, međuvjerske suradnje i promicanja vrijednosti koje doprinose boljem, stabilnijem i sigurnijem društvu.
Vijeće Muftijstva mostarskog odalo je priznanje Islamskoj zajednici u Stocu i njezinim pripadnicima na uloženim ogromnim naporima u obnovi džamija i vakufske imovine u ovom gradu koja je u cijelosti bila porušena tijekom 1993. godine te upozorilo na dugogodišnju diskriminaciju Bošnjaka u tom gradu.
“Bošnjacima Stoca nametnuta je atmosfera pritiska, podređenosti i potpune marginalizacije u javnim i društvenim sferama života, što se ipak, uz veliku volju i pribranost Bošnjaka Stoca, nije reflektiralo na međuljudske, međuvjerske i međunacionalne odnose”, navodi se u priopćenju.
Vijeće Muftijstva mostarskog istaknulo je kako Stolac mora ostari grad suživota i dijaloga među narodima i vjerama.
“Čvrsto vjerujemo da Stolac može i mora biti mjesto susreta, dijaloga i mira među narodima i vjerama, da zahvaljujući svom bogatom kulturno-historijskom naslijeđu i baštini, intelektualnom i ljudskom potencijalu, treba se graditi i razvijati u prosperitetniji centar života, iz kojeg se ne odlazi i ne iseljava, već dobija prilika za pošten i dostojanstven život”, stoji na kraju priopćenja.
(FENA) R.G.