2016-10-13 14:27:46
U Sarajevu Sajam znanja pod sloganom “Znanje nas štiti”
SARAJEVO, 13. oktobra (FENA) – U sklopu obilježavanja Međunarodnog dana smanjenja rizika od katastrofa u Sarajevu je danas organiziran Sajam znanja pod sloganom „Znanje nas štiti!“ na kojem je predstavljen rad više od 20 domaćih i međunarodnih organizacija i institucija, nadležnih i angažiranih u sektoru upravljanja rizicima od katastrofa.
Manifestacija, koju su organizirali Ujedinjene nacije (UN) u BiH i Ministarstvo sigurnosti BiH, uz potporu Ambasade Švicarske Konfederacije u Bosni i Hercegovini, a kojoj su prisustvovali i predstavnici vladinog i nevladinog sektora u BiH, bila je prilika za sagledavanje stepena spremnosti za adekvatan odgovor na prirodne i druge nesreće, uključujući i preventivno djelovanje u sklopu sektora zaštite i spašavanja.
Rezidentna koordinatorica UN-a u BiH Sezin Sinanoglu istaknula je značaj jačanja kapaciteta u svrhu smanjenja rizika od prirodnih i drugih nesreća, podsjećajući na iskustva BiH iz 2014 godine, kada je trećina zemlje bila zahvaćena poplavama i klizištima, “a što je prouzročilo gubitke ljudskih života i ugrozilo egzistenciju značajnog dijela stanovništva”.
Sinanoglu je novinarima kazala da se mora djelovati prije nego što posljedice nastupe, a u pravcu smanjenja rizika, potcrtavajući da je u BiH oko 260.000 njenih građana izloženo ozbiljnoj prijetnji od prirodnih katastrofa, što dodatno naglašava značaj razumijevanja tih rizika i znanja o tome kako na najbolji način odgovoriti na sve potencijalne prijetnje, te zaštiti sebe, porodicu, lokalnu i širu zajednicu.
Na značaj preventivnog i permanentnog djelovanja u ovoj oblasti ukazala je ambasadorica Švicarske Konfederacije u Bosni i Hercegovini Andrea Rauber Saxer, navodeći da su aktivnosti na smanjenju rizika od katastrofa u samom vrhu prioriteta švicarske vlade, a s obzirom na aktuelne i očekivane klimatske promjene, koje pojačavaju stepen nepredvidivosti katastrofa poput poplava, suša, toplotnih udara…
Precizirala je da sve te katastrofe snažno utječu na život ljudi, njihovu egzistenciju, kao i na kluturno naslijeđe uopće, a dugoročno i na razvoj svake zemlje. Stoga je, po riječima švicarske ambasadorice, neophodno kontinuirano i organizirano djelovati u pravcu smanjenja učinka prirodnih katastrofa na ljudski život.
Ambasadorica Rauber Saxer je u vezi s tim naglasila da je međunarodna zajednica napravila iskorak od ad-hoc odgovora u pravcu permanentnog upravljanja rizicima od katastrofa, fokusirajući se na prevenciju i ublažavanje posljedica.
Doministar sigurnosti BiH Mijo Krešić izjavio je da efikasan odgovor na prirodne katastrofe podrazumijeva zajedničko djelovanje svih relevantnih aktera, budući da katastrofe ne poznaju granice.
U kontekstu stvaranja sigurnog okruženja za građane BiH, Krešić je podsjetio na napore koji su ulažu na uklanjanju mina i minsko-eksplozivnih sredstava te smanjenju opasnosti od malog i lakog naoružanja u vezi sa čime je Vijeće ministara BiH krajem augusta usvojilo strategiju koja se odnosi na kontrolu u toj oblasti.
Kako je rečeno, cilj sajamske manifestacije jeste jačanje svijesti i animiranje javnosti, te povećanje stepena razumijevanja opasnosti od katastrofa, kao i predstavljanje optimalnih načina za smanjenje rizika i spremnosti da se na adekvatan način odgovori na nesreće, te da se pokažu različite prakse i instrumenti za pružanje pomoći stanovništvu u slučaju potrebe, odnosno da se osnaži partnerstvo i suradnja svih nadležnih i zainteresiranih aktera.
U tom kontekstu, posebno dragocjenim ocijenjeno je iskustvo BiH iz maja 2014. godine, kada je naša zemlja bila pogođena poplavama i klizištima u kojima je osim gubitaka ljudskih života nastala materijalna šteta viša od dvije milijarde eura.
U sklopu Sajma izvedena je i pokazna vježba pripadnika Federalne uprave Civilne zaštite (FUCZ) i Crvenog križa BiH u suradnji s entitetskim organizacijama crvenog križa, čiji su sudionici demonstrirali visoki stepen profesionalnosti i umješnosti na planu djelovanja u specifičnim situacijama.
Istovremeno, posjetitelji su bili u prilici upoznati se o savremenoj opremi za zaštitu i spašavanje, te promotivnim materijalom čiji se sadržaj odnosi na ključna pitanja iz domena smanjenja rizika od katastrofa.
Međunarodni dan smanjenja rizika od katastrofa prvi put je obilježen 1989. godine, a nakon poziva Generalne skupštine UN-a da taj dan bude jedan od načina promoviranja globalne kulture smanjenja rizika od katastrofa, uključujući i sprečavanje njihovog nastanka, te ublažavanje posljedica i jačanje spremnosti za odgovor na prijetnje i rizike koje katastrofe donose.
(FENA) M.B.