2016-10-13 13:35:43
Održana sjednica Vijeća ministara BiH
SARAJEVO, 13. oktobra (FENA) – Vijeće ministara BiH je, na prijedlog Ministarstva sigurnosti BiH, donijelo dvije odluke o kriterijima za izbor jedne ili više nevladinih organizacija kojima će se rasporediti sredstva tekućeg granta za „Pravnu pomoć osobama smještenim u Imigracionom centru“ i za „Smještaj i pravnu pomoć za strance žrtve trgovine ljudima“ za 2016. godinu.
Odlukama su definirani opći i tematski kriteriji na osnovu kojih će biti izvršen odabir jedne ili više nevladinih organizacija kojima će biti dodijeljena grant sredstva za ove namjene. Ministar sigurnosti imenuje komisiju koja će razmotriti prijavne obrasce i sačiniti rang listu za dodjelu sredstava tekućeg granta na osnovu kriterija propisanih ovim odlukama.
U Budžetu Ministarstva sigurnosti na stavci grantovi neprofitnim organizacijama, za smještaj i pravnu pomoć za strance žrtve trgovine ljudima odobreno je 100.000 KM, a za pravnu pomoć za strance u Imigracionom centru 20.000 KM. Pravo pristupa besplatnoj pravnoj pomoći predstavlja osnovni preduvjet za ostvarivanje prava na pravično suđenje u skladu sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.
Ministarstvo sigurnosti će objaviti postupak i način dodjele sredstava iz oba granta na svojoj web stranici i u tri dnevna lista u trajanju 15 dana.
NOVOM STRATEGIJOM JAVNIH NABAVKI UNAPRIJEDITI TRANSPARENTNOST
Vijeće ministara BiH, na prijedlog Agencije za javne nabavke BiH, usvojilo je danas na sjednici Strategiju razvoja sistema javnih nabavki Bosne i Hercegovine za period 2016. – 2020. godine, u cilju unapređenja transparentnosti i promoviranja mjera za borbu protiv korupcije.
Strateški ciljevi su, također, daljnji razvoj i usklađivanje zakonodavnog okvira s pravnim tekovinama i dobrom praksom EU, te uspostavljanje djelotvornog mehanizma koordinacije i kreiranja politika u okviru sistema javnih nabavki.
Provođenjem Strategije žele se jačati institucionalni i operativni kapaciteti i funkcionalnost sistema javnih nabavki, kao i konkurencija među privrednim subjektima. Kao strateški cilj navedeno je i stavljanje jačeg fokusa na postizanje “protuvrijednosti za novac“ na osnovu pravilne i otvorene konkurencije, u okviru razvoja sistema e-nabavke.
Riječ je o usklađivanju Zakona o javnim nabavkama sa direktivama EU, usvajanju novog pravilnika o monitoringu radi unapređenja sadašnjeg sistema nadzora, te obuci službenika za javne nabavke u ugovornim organima. Među kratkoročne rezultate ubraja se i izgradnja efikasnog sistema pravne zaštite u javnim nabavkama u BiH, kao i razvoj modula za podnošenje i ocjenu ponuda i dodjelu ugovora u sistemu e-nabavki (e-tendering i e-dodjele).
Usvojen je i prateći strateški Akcioni plan za period 2016-2017. godina, kojim su definirane nadležne institucije koje u određenim rokovima treba da provedu aktivnosti usmjerene na kratkoročne rezultate.
USVOJENA STRATEGIJA RAZVOJA IDDEEA-e
Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva civilnih poslova, usvojilo je Strategiju razvoja Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine 2016 – 2020.
Analiza okruženja je pokazala da u prve dvije godine strateškog perioda IDDEEA mora iskoristiti organizacione prednosti i vlastite resurse u cilju optimizacije i racionalizacije radnih procesa u svrhu efikasnijeg funkcioniranja i dostizanja ključnih stateških ciljeva u periodu 2018-2020.
Strateški ciljevi su podijeljeni prema operativnosti i funkcionalnosti u sedam cjelina, među kojima su povećanje transparentnosti i poboljšanje procesa upravljanja, personalizacija i poboljšanje sigurnosti identifikacionih dokumenata, kao i izdavanje kvalificiranog digitalnog potpisa. Strategijom su definirani i ciljevi poput održavanja tehničkih uvjeta za vođenje evidencija i jačanje telekomunikacionih kapaciteta, optimizacije i nadogradnje sigurnosti radnih procesa, provođenja razvojno-investicionih i međunarodnih projekata i jačanja međunarodne saradnje, te jačanja ljudskih potencijala.
REGISTRACIJA OZNAKE ORIGINALNOSTI I GEOGRAFSKOG PORIJEKLA HRANE
Vijeće ministara BiH donijelo je Odluku o davanju ovlaštenja pravnim licima za oblast oznake originalnosti i oznake geografskog porijekla prehrambenih proizvoda i Odluku o visini naknade za postupak registracije oznake originalnosti i oznake geografskog porijekla hrane, koje je predložila Agencija za sigurnost hrane BiH.
Donošenjem ovih odluka omogućava se provođenje Pravilnika o oznakama originalnosti i oznakama geografskog porijekla hrane jer se stvaraju uvjeti da zainteresirani subjekti u poslovanju s hranom u BiH mogu podnijeti zahtjev za registraciju oznake originalnosti, kao i geografskog porijekla hrane te zaštititi, registrirati i s prepoznatljivim oznakama prehrambene proizvode stavljati na tržište.
Kao certifikacijska tijela za utvrđivanje usklađenosti proizvodnje, prerade i samog prehrambenog proizvoda sa specifikacijom i za provođenje kontrole nad proizvodnjom, preradom i samim prehrambenim proizvodom, a na osnovu provedenog javnog konkursa, ovlašćuju se Herkon d.o.o. Mostar i Organska kontrola d.o.o. Sarajevo. Nadzor nad radom certifikacijskih tijela provodi Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine.
Istovremeno je utvrđena visina naknada u postupku registracije. Tako naknada za podnošenje zahtjeva za registraciju oznake originalnosti, odnosno oznake geografskog porijekla iznosi 30,00 KM, koliko košta i upis u registar, dok će se upis novih korisnika registrirane oznake plaćati 100,00 KM. Naknada za provođenje postupka registracije iznosi 500,00 KM.
OSNIVANJE SAVJETODAVNOG VIJEĆA „PARTNERSTVA ZA OTVORENU VLAST“
Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva pravde BiH, donijelo je Odluku o osnivanju Savjetodavnog vijeća inicijative „Partnerstvo za otvorenu vlast“, čiji zadatak je da pripremi prijedlog Okvirnog akcionog plana za provođenje Partnerstva. Okvirni akcioni plan čine akcioni planovi Vijeća ministara BiH, vlada Republike Srpske (RS) i Federacije BiH (FBiH) i Vlade Brčko Distrikta BiH.
Savjetodavno vijeće objedinit će pojedinačne akcione planove u Okvirni akcioni plan, koji će dostaviti Vijeću ministara BiH na usvajanje, a potom i tijelima međunarodne inicijative ,,Partnerstvo za otvorenu vlast” na potvrđivanje.
U Savjetodavno vijeće bit će predložena četiri predstavnika Vijeća ministara BiH, te po dva iz vlada RS, FBiH i Brčko Distrikta BiH, te četiri predstavnika organizacija civilnog društva.
Vijeće ima savjetodavnu i koordinacijsku ulogu radi poticanja transparentnosti i otvorenosti tijela javne uprave, te uključivanja građana i organizacija civilnog društva u oblikovanje javnih politika u skladu sa inicijativom ,,Partnerstvo za otvorenu vlast“.
Cilj „Partnerstva za otvorenu vlast” je da osigura konkretan napredak na područjima transparentnosti i otvorenosti rada tijela javne uprave, uključivanja i osnaživanja građana i civilnog društva, borbe protiv korupcije, te korištenja novih tehnologija za poboljšanje kvaliteta usluga koje javna uprava pruža građanima.
IZMJENE SPORAZUMA O CESTOVNOM PRIJEVOZU IZMEĐU BiH i BUGARSKE
Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog osnova za vođenje pregovora radi zaključivanja Sporazuma o izmjenama i dopunama Sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Bugarske o međunarodnom cestovnom prijevozu putnika i roba.
Izmjenama i dopunama Sporazuma preciziraju se pojedine odredbe te definira da Mješovita komisija koju čine predstavnici nadležnih tijela dviju država neće imati diskreciono pravo da odlučuje o izuzeću od plaćanja putarine za pojedine vidove prijevoza, s obzirom na to da je ovo pitanje uređeno nacionalnim zakonima.
Ministarstvo komunikacija i transporta BiH dostavit će Prijedlog osnova Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za bh. potpisnika ovog sporazuma predložen je ministar komunikacija i prometa BiH, saopćeno je iz Službe za informiranje VMBiH.
(FENA) J.Č.