2016-10-07 12:40:05
Kavalec: Nama ne trebaju sažaljenje ni donacije, treba nam zaštita države
SARAJEVO, 7. oktobra (FENA) – “Položaj osoba s invaliditetom i njihovih porodica u Kantonu Sarajevo” bila je tema okruglog stola koji je danas održan u Sarajevu s ciljem da se razmjenom iskustava i pozitivnih primjera iz prakse unaprijedi podrška djeci s poteškoćama u razvoju i porodicama.
Predstavnici vlasti Kantona Sarajevo, Univerziteta Sarajevo, brojna udruženja naglasili su značaj unapređenja položaja osoba s invaliditetom, s poteškoćama u razvoju, ali i da se unaprijedi inkluzija i smanji diskriminacija u društvu, ustanovama, kao i da je neophodna sistemska zaštita države.
Kratku i zapaženu prezentaciju na okruglom stolu imala je i Ines Kavalec, direktorica udruženja “Dajte nam šansu”, a njena uloga nije bila nekog ko vodi organizaciju, nego kao roditelja koji ima dijete s poteškoćama u razvoju i tipično dijete.
– Moj cilj je predstaviti realan položaj porodica s poteškoćama u razvoju i napraviti komparaciju porodica tipične djece i porodica djece s poteškoćama u razvoju zato što sam roditelj i jednog i drugog djeteta i na to definitivno imam pravo – kazala je Kavalec.
Pojašnjava da porodice koje imaju člana s poteškoćama u razvoju su ‘multiproblematične’ porodice za društvo, pored toga što imaju problem s nečim što je drugačije u tim porodicama, zbog nepostojanja sistema, što sistem ne prepoznaje ove porodice, dobije se niz drugih problema i u konačnici su majke isfrustrirane.
– Majci je oduzeto pravo na rad samo zato što nema institucija, nema odgojno obrazovnu ustanovu koja će se baviti vašim djetetom dok vi radite, privređujete za društvo, porodicu. Samim tim dobijate na kraju isfrustriranu, bolesnu, iscrpljenu majku, što je još jedan dodatan problem za društvo – ističe Kavalec.
Primjećuje i da li ikada iko postavlja pitanje što se događa s tipičnim djetetom unutar ove porodice, da li brat i sestra prolaze različite psihološke faze, da li dijete nekada ima osjećaj manje vrijednosti, te da li se nekada to dijete osjeća manje voljenim.
– Svaki odgovor je veliko “da”. Zato što ste roditelj, neko ko se mora 24 sata baviti s djetetom koje vas definitivno treba. Vaša ljubav je sigurno jednaka, ali možda u odnosu na onoga koliko se bavite ovim djetetom, tipično dijete to sasvim drugačije doživljava. Zato društvo vrlo često na kraju dobija delinkventa. Ova djeca krenu pogrešnim putem, ponavljam, samo zato što nemamo sistem – naglašava Kavalec.
U konačnici, navodi, statistički je dokazano da je do 70 posto razvoda brakova unutar ovih porodica samo zato što nema sistema, “što nemate mogućnost biti žena unutar ove porodice, biti muškarac unutar ove porodice, a uloga oca i majke je itekako izražena i to je jedina uloga unutar ovih porodica”.
– Nama ne treba sažaljenje, ne trebaju donacije, projekti, na donacijama i projektima život ovih porodica se ne može svoditi. Projekti su i vremenski i finansijski ograničeni i to vam ne daje niti sigurnost, niti kvalitet života. Nama treba sistem, zaštita države, vlasti svih nivoa – zaključila je i Ines Kavalec, direktorica Udruženja “Dajte nam šansu”, i majka djeteta s poteškoćama u razvoju i tipičnog djeteta.
Iako nema tačnih statističkih podataka, procjenjuje se da u BiH ima oko 30.000 djece s poteškoćama u razvoju, a kako je danas istaknuto, ova se problematika različito tretira u lokalnim zajednicama, entitetima, kantonima.
Organizatori okruglog stola su Zavod za specijalno obrazovanje i odgoj djece “Mjedenica” u saradnji s Pedagoškim fakultetom UNSA, a uz pokroviteljstvo Ministarstva za rad socijalnu politiku, raseljene osobe i izbjeglice KS-a.
(FENA) M.L.