2016-09-30 16:04:52
Ministri okoliša EU saglasili se da ratifikuju klimatski sporazum
BRUXELLES, 30. septembra (FENA) – Ministri okoliša EU saglasili su se u petak da blok ratifikuje pariški sporazum o klimtskim promjenama, u potezu koji bi mogao omogućiti uvjete za njegovo stupanje na snagu naredne sedmice.
Sporazum, dogovoren u francuskoj prijestonici prošlog decembra, prvi je univerzalni akcioni plan koji ima za cilj zadržati povećanje globalne temperature za dva stepena od predindustrijhskih nivoa.
Iako se Evropska unija i sama naziva globalnim liderom u akciji protiv klimatskih promjena, blok zaostaje u ratifikaciji sporazuma – koju su Kina i Sjedinjene Države dovršile u ovom mjesecu.
Pariški sporazum formalno stupa na snagu 30 dana nakon što se ispune dva uvjeta: prvi je da ga ratifikuje 55 država, a drugi da najmnanje 55 posto emisije stakleničkih gasova otpada na zemlje koje su ratifikovale sporazum.
Šezdesetjedna država, na koju otpada 47,79 posto emisije, ratifikovala je sporazum. Ukoliko zemlje kao što je Indija prihvate sporazum u narednim danima, kako se i očekuje, ratfikacijom EU mogao bi se dovršiti drugi ključni cilj.
– Danas su države članice odlučile da zajednički stvore historiju i da se približe stupanju na snagu prvog univerzalnog sporazuma o klimatskim promjenama u historiji – izjavio je predsjednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker.
Ministri su se saglasili da ubrzaju proceduru, omogućujući EU da da ratikfikuje sporazum prije nego što svih 28 država članica da svoje odobrenje.
Odluku sada mora odobriti Evropski paslament – u potezu koji se očekuje u utorak, omogućujući da ratifikacija bude zaključena do narednog petka.
Neke države članice – kao što je Poljska, čija se industrija žestoko oslanja na fosilna goriva – izrazile su zabrinutost takvim pristupom.
Varšava je zatražila u petak da da se osigura obećanje da će buduće odluke EU o klimatskim promjenama biti usvojene jednoglasno, sudeći po izvorima bliskim pregovorima, time bi praktično svaka zemlja dobila pravo veta.
EU je obećala da će do 2030. smanjiti ukupnu emisiju stakleničkih gasova za 40 posto ispod nivoa iz 1990. godine. Još, ipak, nije jasno kako će to biti postignuto u detalje, prenosi dpa.
(FENA) M.B.